הגיל השלישי
  הדור השלישי >> יום השואה : טקס לציון 71

הגעת לגיל שמותר ...להנות מהחיים! הצטרף אלינו

 
יום השואה : טקס לציון 71 שנה לגירוש יהודי טרנסניסטריה שייערך בפ"ת
מיכה חריש, יו"ר ארגון א.מ.י.ר, ישא דברים ובכירי עיריית פתח תקווה יכבדו את הטקס בנוכחותם.
 
ביום השואה שיחול השנה ב – 19.04.12, יום ה', יתקיים טקס אזכרה לקדושי טרנסניסטריה בעיר פתח תקווה בה הוקמה אנדרטה לזכר הנספים בטרנסניסטריה כמו גם שדרה על שמם.
 
בטקס שיחל בשעה 09.45 ישא דברים מר מיכה חריש המכהן כיו"ר ארגון א.מ.י.ר. (ארגון מאוחד של יוצאי רומניה בישראל) ויספר על נדבך חשוב בהנצחה של יהודי רומניה – ביניהם קורבנות טרנסניסטריה – באמצעות הקמת מוזיאון יהדות רומניה בראש פינה ויתר הפעילויות המלוות את שימור המורשת והנצחתה של הקהילה השנייה בגודלה בישראל.
 
הטקס ייערך במעמד: מר יצחק אוחיון – ראש עיריית פ"ת, מר יעקב בן שמחון – סגן ראש עיריית פ"ת, מר מאיר שפי – יו"ר ארגון ניצולי טרנסניסטריה, מר ישעיהו אבידן – יו"ר ארגון ניצולי טרנסניסטריה בפ"ת, חברי מועצת העיר, חברי הנהלת ארגון א.מ.י.ר וחברי ועד ארגון ניצולי טרנסניסטריה.
 
ארגון ניצולי טרנסניסטריה
הארגון כולל אנשים שגורשו מבוקובינה, בסרביה ומחוז דורוחוי לטרנסניסטריה ונמצאים בארץ. איסוף שמותיהם ופרטיהם החל לפני 20 שנה וכיום חברים בארגון 600 איש.
עיקר פעילות הארגון היא פעילות הנצחה.
הארגון מעודד כתיבת ספרים ביוגרפים, סיורים למקום ופעולות המטפלות בזכויות הניצולים.
מידי שנה, נשלחת נציגות מטעם הארגון לטקסי יום השואה ביד ושם. השנה יניח את הזר מר יוסף גוברין, כיום ירושלמי, ניצול שואה מטרנסניסטריה שכיהן כשגריר ישראל ברומניה.
 
מאיר שפי – יו"ר ארגון ניצולי טרנסניסטריה
 
ניצול טרנסניסטריה ששהה בגטאות של ברשד ובלטה. שפי איבד שם את כל משפחתו ונשלח לבית היתומים בגטו.
בחודש מרץ 1944 נערך מו"מ בין שלטונות רומניה וגרמניה לשחרורם של אנשים ממאה גטאות. שפי היה ביניהם וכך, בסוף שנת 1944 הגיע לארץ עם קבוצה של 2,000 ילדים יתומי טרנסניסטריה.
בשנת 1948 התגייס לצבא ושירות בקבע עד פרישתו לגמלאות בדרגת רב סרן.
עם פרישתו הקים בהתנדבות את ארגון ניצולי טרנסניסטריה בראשו הוא עומד מאז.
נשוי +1.
-----------------------------------------------------------------------------------------
 
אודות ארגון א.מ.י.ר
קהילה יהודי רומניה הייתה הקהילה היהודית השלישית בגודלה באירופה, והיא השנייה בגודלה בישראל.
ארגון א.מ.י.ר שהוקם ע"י : משה נתיב ז"ל, יצחק ארצי ז"ל, מנחם אריאב ומשה נגור - שם לו למטרה להנציח את ההסטוריה וההישגים של יהדות רומניה ובכלל זה להיות ארגון-על עבור רוב הארגונים הקיימים של יוצאי רומניה הפעילים בישראל, לפעול בשמם ולמענם מול מוסדות רלוונטיים בארץ ובחו"ל, להעלות את קרנה של הקהילה ולדאוג לאינטרסים המשותפים.
במסגרת הפעילות השוטפת של א.מ.י.ר, נעשות פעולות המנציחות את ההיסטוריה של קהילת יהודי רומניה בישראל, כגון : הקמת מוזיאון ומרכז מורשת וגם פעולות לחיזוק התרבות והקשר בהווה.
מיכה חריש – יו"ר
יליד 1936, טימישוארה – רומניה , שעלה לארץ בשנת 1950.
פוליטיקאי ואיש ציבור. לשעבר ח"כ, שר, מזכ"ל מפלגת העבודה, יו"ר מפלגת העבודה, שימש כראש מועצת הקולנוע בישראל ועמד בראש גופים ומועצות ציבוריות מגוונות.
 

הוסף תגובה

כל הזכויות שמורות לאתר הדור השלישי