הגיל השלישי
  הדור השלישי >> טיפים לשמירה על העיניים

הגעת לגיל שמותר ...להנות מהחיים! הצטרף אלינו

 
טיפים לשמירה על העיניים בקיץ
צילום ד"ר יוסף פיקל - סימון חדד
 
הקיץ מביא עמו סכנות רבות לפגיעה בעיניים הן של מבוגרים והן של ילדים מנזקי שמש, כלור בבריכה, ישיבה ארוכה מול מסכים ואף טיסות לחופשה בחו"ל. ד"ר יוסי פיקל, מנהל מחלקת העיניים במרכז הרפואי זיו ממליץ כיצד נשמור על העיניים במהלך הקיץ:
 
  • גם למבוגרים וגם לילדים חשוב ביותר להקפיד על הרכבת משקפי שמש! חשיפה לשמש עלולה לפגוע בעור העפעפיים ולהזיק לרשתית. מחקרים רפואיים הוכיחו, כי לקרינת השמש השפעה מצטברת של נזקים, אשר עלולה להגביר את הסיכון לפגיעה ברשתית ולגרום לעיוורון.
  • מאחר ונזקי השמש הם מצטברים מומלץ להתחיל את השימוש במשקפי שמש מוקדם ככל האפשר ולעודד ילדים צעירים לעשות זאת. חשיפה ממושכת ובעוצמה רבה לאור אולטרא סגול, מעלה את שכיחות מחלת הדגנרציה של הרשתית (MAD), שהינה הגורם העיקרי לעיוורון בגיל מבוגר בעולם המערבי.
  • למי הבריכות מוסיפים כלור וחומצה מלחיתכדי לשמור על צלילות וניקיון המים ולכן לא מומלץ להיכנס לבריכה ללא משקפי שחיה. אם החשיפה ממושכת, או שכמות הכלור והחומצה בבריכה גדולה מהרגיל, עלולים לחוש אי נוחות וצריבה ובמקרים קיצוניים עלולים להיווצר כיבים ודלקות בקרנית שריפויים ממושך יותר ועלול להיות כרוך באשפוז.
  • במידה וחשים צריבה, יש לצאת מן המים ולשטוף את העיניים כשהן פקוחות עד כמה שניתן כדי שהמים יבואו במגע עם הקרנית וישטפו אותה. יש לשטוף את העיניים במים נקיים בלבד ולא להשתמש בטיפות או משחות, אם הצריבה נמשכת יש לפנות לבדיקת רופא עיניים.
  • במהלך חופשת הקיץ מבלים ילדים רבים מול מסכי הטלוויזיה והמחשב. חשוב לשמור על כללים ברורים בישיבה מול מסכים על מנת שלא לגרום לעייפות העיניים – הקפידו שהחדר יהיה מואר באופן הולם ושהתאורה לא תגרום להשתקפות או ברק על המסך, כדאי להימנע מצפייה רצופה וממושכת ולעשות הפסקה של רבע שעה על כל שעה מול המסך, מומלץ שהמסך יהיה בגובה העיניים ובמקרה של טלוויזיה במרחק של פי חמישה מרוחב המסך, אם עיניכם דומעות ייתכן שזה נובע מיובש וכדאי להתייעץ עם רופא עיניים.
  • לאנשים הסובלים מעיניים יבשות ומשתמשים בתחליפי דמעות מומלץ להכפיל את המינון הרגיל בו הם משתמשים. במקרה של טיסה לחופשה בחו"ל, ובמיוחד ליעדים רחוקים, חובה להשתמש בתחליפי דמעות פעם בכל שעתיים, משום שהאוויר והמיזוג במטוסים מאוד יבשים.

הוסף תגובה

כל הזכויות שמורות לאתר הדור השלישי