הגיל השלישי
  הדור השלישי >> אם פולניה זו מדיניות

הגעת לגיל שמותר ...להנות מהחיים! הצטרף אלינו

 

 

  עד כמה רצוי להתערב בחיי ילדינו הבוגרים


למה הילד לא מתחתן? ומי זה היצור שהבת שלנו מביאה הביתה לארוחות יום שישי? מה עשינו להם רע שהם בוחרים לגור בחוץ לארץ? האם עלינו לשתוק או להתערב ואם להתערב מתי ואיך?

עם המעבר להורות מתגבשת מערכת אורגאנית ודינאמית שבתוכה ההורים מטווים חינוך והקניית ערכים. אולם לצד תהליך הפנמת ערכים אלה, מתקיימת נטייה תמידית ועיקשת של הילדים להילחם על עצמאותם. אך טבעי הדבר שנוצרים במערכת זו מאבקי כוחות ברבדים ועוצמות שונות. לדינאמיקה הזו מטרה אבולוציונית: חיזוק תחושת הקרבה והמשמעותיות בקשר שבין הורים/ילדים.
כיצד אם כן ניתן לשלב את דאגתנו לילדים ולא לשלם על כך מחירים כבדים של חוסר תקשורת ואף ניתוק היחסים?

הגבילו את נושאי ההתערבות

השתדלו להתערב במקרים קיצוניים (סכנה בריאותית או סכנה לרכושכם וכד') השתדלו להעמיד בפני הילדים דרישות ברורות, אותן אמרו בטון נעים ומכבד. אם הילדים לא מצייתים, השתדלו שלא להישאב למאבקי כוח ונקמה, נסו למצוא דרכים לפשרה.

לימדו כיצד להעביר ביקורת

העברת ביקורת (בונה ככל שתהיה) לרוב מהווה מראה של חולשות האחר, כתוצאה מכך מושג ההיפך (מתוך התגוננות). הקפידו לבקר אודות דברים שהם ברי שינוי, ואמרו אותה כך שתהווה כמה שפחות איום על המקבל. ככלל עדיף להעביר ביקורת על התנהגות ולא על אישיות, התנהגות אפשר לשפר. 
 
  סבא סבתא ונכדים - פסל של דורית אפרתי
 
צבעי ביניים

השתדלו לבוא מגישה שישנם מס' דרכים לפתרון כל בעיה, מתוך כך הקפידו להשתמש פחות במילים "צריך" ו"נכון". כשבאים לדיון מתוך גישה של נכון ולא נכון, הדרך אל אוזן השומע היא אחת (החוצה).

השאירו את הפנטזיות ל"הוליווד"

קבלו את העובדה שאתם אינכם מושלמים, וילדיכם אינם מושלמים. גישה צנועה, אנושית וריאלית מצמצמת פערים בין אישיים ובין דוריים ומאפשרת התקרבות מתוך אהבה, כן גם כאשר קיימת מחלוקת.

 
קצת חיזוקים אף פעם לא מזיקים

מחמאות וחיזוקים עושים טוב הן לנותן והן למקבל, ותורמים לתחושה של קבלה ושל ערך. מתוך תחושה של ביטחון ואהבה, קל יותר לשמוע ביקורת. 


ביקורת עצמית

בכל מהלך בהם אתם מוצאים את עצמכם מתוסכלים מול ילדיכם העיקשים, בקרו גם את עצמכם, אולי תכונה באישיות ילדכם פשוט מזכירה לכם תכונה בעצמכם שאינכם אוהבים? אולי מרוב שרציתם לעצמכם משהו, שכחתם להקשיב לרצונו של הילד.. 
ככל שתשתכללו את ערוץ התקשורת ביניכם ותלמדו טכניקות להידברות ולהעברת ביקורת, כך תיווכחו לגלות שילדיכם לא רק שלא עושים לכם דווקא, אלא שהם אף מוכנים להקשיב וליישם.

 כתבה : דנה בוקשפן הדור השלישי

  


הוסף תגובה

כל הזכויות שמורות לאתר הדור השלישי