הגיל השלישי
  הדור השלישי >> סבא וסבתא ביביסיטר?

הגעת לגיל שמותר ...להנות מהחיים! הצטרף אלינו

 

 

סבא וסבתא בייביסיטר חובה או זכות?
 

האם על סבא וסבתא להיות המטפלים לשעת חירום? או הבייביסיטר המיידי כדי להרגיש משמעותיים או כדי לקבל כבוד והערכה?
 
"אני בת 44 ויש לי שני ילדים גדולים בני 18, ו-15, וילד בן 6 אשר מאוד קשורים להורי, עד כדי כך, שזה פשוט מרגש ומדהים לראות כיצד הורי תפסו מקום כל כך דומיננטי בחייהם. לא פעם חשבתי שכנראה שהיחסים בין הורי וילדיי צמחו, בין היתר, בשל ה"מודלינג" שהם ראו במשך החיים, כלומר בשל הקשר החזק שלי להורי והקשר החזק שהיה לי עם סבא וסבתא שלי. יתכן שגם בשל הכבוד והערכה שאני רוכשת להורי והסמכות שאנחנו כמשפחה נותנים להם. 
 
המפתיע הוא, שהוריי מעולם לא עשו בייביסיטר לילדיי ולא שימשו בתפקידים של חינוך או טיפול בהם, אלא להיפך, תמיד הם שמרו על העצמאות שלהם, כאשר את זמנם הפנוי השקיעו בעצמם (אם בלימודים, בטיולים או עם חברים). לא פעם הדבר עורר ביני ובינם מתחים וכעסים. היה קשה לי, כבת, להבין את רצונם לשמור על חייהם הפרטיים, שלרוב התנגשו בצרכי לקבל עזרה פיסית בשמירה על ילדי הקטנים.
 
 
אולם היום, כשאני עצמי במחצית השנייה של החיים, אני מבינה אותם יותר וחושבת, שדווקא העובדה שהם תמיד שומרים על עצמם ולא עושים דברים בגלל שצריך, או בגלל ציפיות של אחרים, משרה תחושה שיש באורח חייהם כל כך הרבה אמת ואמונה בדרכם. הדבר ניכר בכל מישור בחייהם, ולכן כולנו מעריכים אותם על מה שהם, וכל זאת למרות או בגלל שהם לא לקחו על עצמם אף פעם תפקיד שלא רצו בו.....
 
אמי ואבי (שיחיו עד מאה ועשרים) עדיין עובדים. אבי מנהל משרד הנדסה מהגדולים בארץ ואמי מלמדת אנגלית בבית כבר עשרות שנים, שניהם שומרים בקנאות רבה על הזוגיות והקן שלהם.
כולנו במשפחה מעריכים תמיד את חוות דעתם והם נתפסים כראשי השבט. לכן, כאשר נוצרת מחלוקת אמיתית במשפחתנו, אנו פונים אל סבא וסבתא כדי לשמוע בעצתם. 


 סבתא ונכד בשדה כלניות - הדור השלישי
 


כשאני נזכרת בדוגמאות שיבטאו את הקשר המיוחד שיש לנו אני זוכרת בעיקר את המקרים הבאים:
בערב חג פסח לפני שלוש שנים, הורי, באופן יוצא דופן, שהו בחו"ל. משהתעוררה מחלוקת לגבי האפיקומן, שבני גנב מתיקה של גיסתי, שמצאה אותו ראשונה, היה עלינו להחליט מי יקבל את המתנה. כך קרה שהתקשרנו, כל המשפחה, לקבל את דעתו של אבי כמחליט בעניין. כמובן שכל האירוע היה מלווה בנימה של צחוק ואווירת חג, אך היה ברור לכולנו שההחלטה שלהם תהא הסופית וההחלטית.
 
דוגמא נוספת היא, העובדה שבני, בן ה-18, חזר לפני כמה ימים מהטיול לפולין ובמהלך הטיול הוא התקשר מספר פעמים לסבא וסבתא כדי לספר להם ולשתף אותם ברגשותיו, במהלך הסיורים במחנות.
 
 
אז מי בכלל אמר או קבע שכדי להיות סבא וסבתא משמעותיים בחיי המשפחה זה להפוך להיות המטפלים לשעת חירום? או הבייביסיטר המיידי?
 
אצלנו במשפחה הנכון הוא לקבל ולתת להם אהבה, מסירות כבוד, חינוך לערכים ואמונה במשפחה כיחידה תומכת ומגינה. כי אלה באים מהלב ומההרגשה."
 
 

  


הוסף תגובה


שתף / מועדפים
הדפס כתבה שלח לחבר הוסף תגובה המלצה אישית


עוד באתר
"ההורים הם האוטוריטה.."


לכתבה המלאה

פולניה זו מדינה או תכונת אישיות


לכתבה המלאה << >>  
כל הזכויות שמורות לאתר הדור השלישי