הגיל השלישי
  הדור השלישי >> משחררים את חבל הטבור

הגעת לגיל שמותר ...להנות מהחיים! הצטרף אלינו

 

 

משחררים את חבל הטבור


במשפחות רבות קיימת נטייה של הורים לתמוך כלכלית בילדיהם גם לאחר שבגרו ועזבו את הקן. כספים שנחסכו בעמל רב ואשר נועדו לשמש לגיל הפרישה, מוצאים את דרכם למימון לימודים, לכיסוי משכנתא, לעזרה בקיום המשפחות הצעירות וכדו', דבר שגורם לאי ביטחון כלכלי בעתיד ואף דאגה כספית בהווה בקרב מי שנמצא בגיל הפרישה.

 איך מתנהלים כלכלית מול הילדים?

תחושת הסיפוק שנותנת ההורות הא חוויה מעשירה ביותר, אולם אין היא תורמת בהכרח לחשבון הבנק שלנו. להיפך, היא עלולה לצמצמו ולעתים אף מעבר לצפוי.
עם הכנסה חודשית ממוצעת של כ-5,000 ₪ נטו, אין זה פלא שאחוז ניכר מבני ה20-30 עדיין גרים עם ההורים ומקבלים מהם תמיכה כלכלית. כשמוסיפים לסל ההוצאות עזרה ברכישת דירה ובהוצאות גידול הילדים "חבל הטבור" במשפחה הישראלית הממוצעת מתעבה ומתארך עם הזמן.

האם זה אומר שעלינו כהורים לתמוך בילדינו לנצח?

כיצד מתנהלים בתוך ריבוי הצרכים?
מדובר בחכמה לא פשוטה, שבבסיסה עומדת טובת שני הצדדים. עזרו לילדיכם ככל שניתן, אך שמרו על גבולות. השתדלו שלא לעזור במחיר כספים שהתאמצתם לשריין כדי להבטיח את עתידכם הכלכלי, כי השלב שבו תזדקקו לכספים שבגינם עבדתם קשה כל החיים, יגיע!

ספירת מלאי

מאוד מומלץ לערוך חשבון ולבדוק, מהי הכנסתכם החודשית (משכורת, פנסיה, ביטוחים וכד') ובנוסף יש להעריך את ההוצאות הצפויות והבלתי צפויות. עזרו לילדכם מהכספים שישנם ולא מאלה שנועדו לשמש אתכם בעתיד. אל תגיעו למצב שתזדקקו לעזרה מילדיכם, כי הם יעמדו במצב שיהא עליהם לבחור ביניכם ובין המשפחה שהקימו.

אל תוותרו על חלומות

זה הזמן שלכם להגשים את מה שתמיד חלמתם לעשות. אם זה טיול לחו"ל, לימודים או מכונית חדשה. חשוב להסביר לילדים כי יש לכם לגיטימציה ליהנות כל עוד אתם יכולים, וכי תשתדלו לעשות ככל שתוכלו כדי לעזור. רווחתכם הכלכלית ונוחותכם האישית אינן מילים גסות.

פתחו קרן לחיסכון

החכמה היא חיסכון עבור הילדים מגיל צעיר. מי שלא עשה זאת, כדאי שיתחיל לפחות כעשר שנים לפני הפרישה. קיימות אפשרויות חיסכון רבות – רצוי להתייעץ עם יועץ פיננסי מוסמך על התוכנית הטובה ביותר עבורכם וילדיכם. 

גם הילדים יכולים לקחת חלק

במידת הצורך, תוכלו לבקש מילדיכם להשתתף בהוצאות ביטוח סיעודי עבורכם לעת זקנה, גם אם זה על חשבונם. ההיגיון שעומד מאחורי צעד שכזה היא התובנה שכדאי לעשות הכל היום כדי להימנע ממצב שבו ייפול נושא המימון הכלכלי שלכם על כתפי ילדיכם בעתיד. אין ספק שלמרות הקושי לדבר על נושאים אלה בהווה, בעתיד הדבר יחסוך לכם ולמשפחתם עוגמת נפש רבה, ויבטיח לילדיכם את עתידם. 

גיל מבוגר ומצב כלכלי  - הדור השלישי
 
חשוב שבכל צעד שבו תבחרו שתתייחסו אל ילדיכם כבוגרים בעלי שיקול דעת, הקשיבו לדעתם, ותנו להם את כל המידע הנחוץ. אתם מוזמנים לעזור להם בכל עת וככל שתחפצו, אך רצוי לשתפם גם במגבלות הכלכליות, אם ישנן, ולא לנסות להדחיק מידע "כדי לא להעמיס עליהם". שיתוף והבנה יעזרו לכם ביותר ברגעים שבהם תזדקקו לפעולה כגוף משפחתי מלוכד שלוקח אחריות להוריו, בניו, בנותיו ונכדיו.

 


 


הוסף תגובה


שתף / מועדפים
הדפס כתבה שלח לחבר הוסף תגובה המלצה אישית


עוד באתר
הכנות לחו"ל עם הנכדים


לכתבה המלאה


תגובות
1.
לשחרר את חבל הטבור - חשוב ביותר!!!
מירה שדה(21/04/2010)


 << 1 >>  
כל הזכויות שמורות לאתר הדור השלישי