הגיל השלישי
  הדור השלישי >> רק מילה טובה

הגעת לגיל שמותר ...להנות מהחיים! הצטרף אלינו

 

 

 

גם לעודד צריך לדעת איך...


מה התרומה של עידוד, מה הבדל בין עידוד למתן עצה, איך מעודדים, איך מקשיבים - הכל במאמר שלפניכם.

ביטויים מעודדים מעלים את ערך האדם בפני עצמו ומטרתם חיזוק רוחו של האחר. עידוד נכון עשוי לעזור לאחר לעשות יותר ולחוות יותר.

ביטויים של עידוד הינם כדשן לצמיחת הערך והביטחון העצמי שלנו. נכון שלבדם אינם פותרים בעיות או מסלקים אותן, אך מטרתם היא לעזור לנו להתמודד עם החיים והבעיות בצורה הנכונה והטובה ביותר לנו.

בביטויים מעודדים מתקיימת נתינה גדולה לאחר, יחד עם כוח רב ודגש על כוחותיו של האדם. בעזרתם המתעודד לומד להעריך את עצמו יותר ואת יכולותיו, להאמין בעצמו ולקבל הסתכלות חיובית אודות העוצמות הקיימות בו, והכל כדי להתמודד טוב יותר למול בעיה קונקרטית בה נתקל כעת.


מה בין עידוד לעצה - טעות נפוצה ביחס לביטויי עידוד היא המחשבה שכדי לעודד את האחר עלינו לתת לו עצות ולהתוות עבורו פעולות, כגון מה עליו לעשות... כיצד נכון לפעול כרגע ... כך קורה שאנו "מלבישים" על האחר את דעותינו, השקפותינו ואת מה שנכון לנו לעשות במצב הזה. מה שבפועל עשוי לקרות, הוא שעצתנו "החכמה" תגרום לאדם הזקוק לעידוד (ולא לעצה), להרגיש מתוסכל, בודד ומסוגר בתוך עצמו. עשויות לעלות בו תחושות ש"הם לא מבינים אותי" או "את זה אני יודע אבל כרגע אין לי כוחות לעשות...." וגם, "יופי זה מה שאני צריך עכשיו שאחרים ילמדו אותי איזו סבתא להיות...?"
לכן כמעודדים עלינו להיזהר מהבהלה למול תחושות של תסכול אצל האחר, ומהצורך לרוץ ולתת מייד את העצה (ובכך להרגיש שעזרנו לשני). ההיפך הוא הנכון, עלינו להקשיב עד הסוף לחברנו ולא לייעץ לו אלא לעודד אותו ולתמוך בו.

 

עידוד לילדים - הדור השלישי


 
כל עידוד תחילתו הקשבה – תקשורת המכילה ביטויי עידוד חייבת להתחיל קודם כל בהקשבה לאדם העומד לפנינו. על ההקשבה להיות אמיתית וכנה, ועלינו להיות נכונים ופנויים להכיל את דברי האחר גם במידה שאיננו מסכימים עם דעותיו. כאשר אנחנו מזהים את הצורך המיידי שלו במילה טובה ובעידוד עלינו לחשוב מה יעזור לו ברגע נתון זה לחיזוק תחושת הערך העצמי. 
לצורך כך, עלינו להביע את דברינו ללא ביקורתיות ושיפוטיות. עלינו להשתדל שלא לתת לאדם ציונים אלא לדבר אליו בגובה העיניים וללא בהלה וסלידה, והחשוב ביותר, להימנע ממתן הצעות לפעולה אלא לבטא תמיכה ועידוד נטו. בתקשורת מעודדת נשתדל להדגיש את החיובי, את הכוחות שיש לאדם שמולנו, למרות מצבו הנתון.


מעודדים בכל דרך - חשוב לדעת כי ביטויים של עידוד אינם רק מילוליים. הם יכולים לבוא גם בדרכים אחרות כמו חיבוק, מגע יד ואפילו חיוך, כל אלה עשויים להיות משמעותיים וחזקים, לא פחות מהמילים הנאמרות.
אם נדע לעודד נכון ובזמן, נדע לשמור על שיתוף ואהבה בקרב המשפחה שלנו ועם הקרובים לנו. ככל שאנחנו לומדים לעודד, אנחנו מפתחים במשפחתנו את ערך השייכות והנתינה. העידוד היא צורת תקשורת חשובה ובריאה בכל מערכת יחסים, ומודל נכון שלה מעודד את משפחתנו וקרובינו לשיתוף ללא ביקורת ופחד, גם בדברים הפחות נעימים. קל ללמוד טכניקות של עידוד ושווה לנסות. הרווח משתלם!

 

 


כתבה : דנה בוקשפן הדור השלישי
 


הוסף תגובה

כל הזכויות שמורות לאתר הדור השלישי