הגיל השלישי
  הדור השלישי >> אווירה משפחתית

הגעת לגיל שמותר ...להנות מהחיים! הצטרף אלינו

 

 

 

כשהאוויר צלול – קל יותר לנשום


 כשיש או אין אווירה למה הכוונה? האם התחושה נעוצה בסידור הבית? בריהוט? באופי התנהלות בני המשפחה? וכיצד ניתן לשפר אלמנט כל כך "אוורירי"?
 
אווירה היא מצב רוח כללי (מקור המילה הוא אוויר), מדובר באלמנט תחושתי חמקמק, אך בהחלט קיים בחלל הבין-משפחתי על הרכבו וקשריו. האווירה על צדדיה הנעימים והפחות נעימים מושתתת על הדברים שנאמרים, הדרך שבה הם נאמרים, והאופן בו האנשים מתנהגים.
 
אווירה אפאטית, לדוגמא, תגרום לשיחה שטחית עם טון דיבור מונוטוני וקצב דיבור איטי. באווירה מתוחה נראה תנועות גופניות קפוצות, התבטאויות זהירות ודפוס עצבני של אינטראקציה. לעומתם באווירה המשרה בטחון, תהיה תחושה שכל אחד בקבוצה מעודד את ה"ביחד" ואת הקבלה הדדית, שפת הגוף תהיה נינוחה והתחושה טובה.
 
המשפחה היא קבוצה קטנה, לכן אם נבין את ההתנהגות הקבוצתית ומניעיה נוכל לשדרג את האווירה המשפחתית.
  

אוירה משפחתית - כתבות הדור השלישי
 

 
נורמה – לכל חברה, קבוצה או משפחה נורמות, שיוצרות את אותן מערכות הציפיות שהאדם ממלא בתפקידו. הנורמה מלכדת, אך גם עשויה ליצור תחושה של אי התאמה. חשוב להיות קשובים גם לצרכים של מי שחורג מהנורמות ולהבין את מניעיו, בטרם שופטים אותו ומתייגים אותו כשונה.
 
קונפורמיות – הנטייה הטבעית של בני אדם היא כניעה ללחץ קבוצתי. רובנו לא אוהבים להיות יוצאי דופן, מה שעלול לעיתים לבלום ולעכב חשיבה מקורית ויצירתית. הקונפורמיות מעודדת את תחושת שייכות, והעדרה יוצר שונות אך לאו דווקא ניכור. לכן, אם פרט במשפחה מעוניין להיות שונה ואחר (מחשבות, דעות, דרך חיים) יש לאפשר לו לחיות על פי מה שמתאים לו, ולרצונותיו, כל עוד אין פגיעה בפרטים האחרים במשפחה. 
 
לכידות - משפחה מלוכדת היא קבוצה אשר כוח המשיכה בן חבריה חזק. במשפחה מלוכדת חושב הפרט על עצמו במונחים של חבר משפחה. תחושת הלכידות מחזקת את הביטחון והשייכות, ניתן לחזק מרכיב זה ע"י בניית מסורת של חגים, פעילויות משותפות, שמירה על קשר, והכי חשוב הקשבה הדדית והידיעה שניתן לסמוך על כל אחד מבני המשפחה שיבוא לעזר בשעת צרה.
 
שיתוף פעולה לעומת תחרותיות - חשוב לטפח עידוד הדדי ולספק אלמנטים של נתינה לכל חבר במשפחה (גם במובן הרגשי), אחרת עלולים להתפתח מצבים של תחרותיות סמויה או גלויה (בין האחים, בין ההורים על אהבת הילדים אליהם וכד')
 
ככל שהפרטים במשפחה לומדים לשתף בחוויות האינטימיות, נפתחים בפני האחרים, ללא חשש מדחייה, כך האינטראקציה מלוכדת, מלמדת ובונה ומביאה לגדילה של כל פרט במשפחה ביחד ולחוד.

כתבה דנה בוקשפן הדור השלישי


 


 
 


הוסף תגובה

כל הזכויות שמורות לאתר הדור השלישי