הגיל השלישי
  הדור השלישי >> שומרים על הגיזרה

הגעת לגיל שמותר ...להנות מהחיים! הצטרף אלינו

 

 

 

כיצד שומרים על גבולות בתוך המשפחה


בכל סוגי היחסים חשוב לשמור על גבולות ברורים, אחרת חשים מתוסכלים. איך שומרים על הגיזרה וגם על היחסים?
 
ביחסים בין אישיים קיימים גבולות אשר תוחמים את המקום ששייך לכל אחד מאיתנו במחשבות, ברצונות באהבות ובסודות. הגבולות באים לידי ביטוי הן ע"י המעשים, הפעולות והבחירות שלנו, והן ע"י היכולת שלנו לדבר על הצרכים שלנו, תדירותם ועוצמתם. הגבולות מגדירים עבורנו את עצמנו לבד ובתוך קבוצה. משך הבילוי עם אחרים, הקרבה והאינטימיות, נושאים לתקשורת וכד' ומהווים קווי גזרה והגדרה עבור כל אחד במערכת.
 
כשמתקיימת חדירה שלא בהזמנה, לתוך גבול שלנו, עשויה להתקיים תגובה של חרדה (כמו בתגובה לפלישת אויב), שיוצרת כעס, מריבות וסכסוכים, שלעיתים שואבים אותנו להתחשבנויות עם קרובינו שלא לצורך.

 

גבולות במשפחה - הדור השלישי


 הקונפליקט הפנימי שלנו

לכולנו הרצון להיות חלק מקבוצה כדי לחוש שייכים, בעלי ערך וזהות. את זאת אנו עושים ע"י כך שאנו משתלבים בנורמות הקבוצתיות ובגבולותיהן אם במנהגים, בלבוש, באמונות, ברצונות ובשאיפות.
אולם בד בבד קיים גם בתוכנו גם הצורך לשמור על חלק מגבולותינו לעצמנו. הלא הקבוצה בנויה מהאינדיבידואלים, שגם להם זכויות כיחידים.
אם כן, מה קורה כאשר מעשי היחיד בקבוצה מתנגשים או חורגים מציפיות הקבוצה, פולשים אליה או מביעים ערך שעומד בהתנגשות עם ערכים של פרטים אחרים?
לדוגמא: כיצד אני מרגישה כשחמתי מחליטה יום אחד לסדר לנו את הבית, או להתערב בחינוך ילדינו. או לחילופין מתוך רצון לעזור להורינו המזדקנים אנו מביאים להם מטפל לביתם או רושמים אותם לבית אבות למרות הסתייגויותיהם. 
 

כשאוהבים מכבדים גבולות

בכל מערכת יחסים בין אם היא זוגית, הורית, יחסי סב/תא נכד, סבא/כלה וכד' חשוב שנדע לשמור על הגבול שלנו, וגם שנכבד את גבול האחר. קורה שנוצר חוסר תאום בין צד אחד שרוצה קירבה רבה יותר לעומת צד שני שמעוניין בריחוק. עלינו לדעת לכבד את גבולות האחר מבלי להיפגע. לגבי ילדנו הגיע הזמן שנפנים שהם אנשים בוגרים, בעלי מרחב מחייה משלהם. אם נכבד את רצונם לחיות את חייהם בהתאם לגילם ולניסיונם, גדל הסיכוי שהתקשורת והיחסים רק יתחזקו.
 

תקשורת בלתי מוגבלת על גבולות

חשוב לשמור על תקשורת פתוחה בכל מצב, ולהסביר היכן הגבולות שלנו, עלינו להביע את רצונותינו או חששותינו ללא בושה ופחד שיכעסו עלינו או שנישאר לא אהובים. אם נדע לעשות כן באופן מכבד ובונה לפני מבול הכעסים, נוכל להימנע מבעוד מועד ממצבים לא נעימים בהם כעס נשמר בבטן לאורך זמן.
נלמד לתקשר באופן פתוח על הגבולות – וכך נוכל כולנו להרוויח זמן איכותי יותר עם אהובינו.

 כתבה דנה בוקשפן הדור השלשי

 


 


הוסף תגובה

כל הזכויות שמורות לאתר הדור השלישי