הגיל השלישי
  הדור השלישי >> לוחץ למעלה לוחץ מלמטה

הגעת לגיל שמותר ...להנות מהחיים! הצטרף אלינו

 

 

 
 

לכודים בדור הסנדוויץ'? אפשר להכין טוסט...


 
ההורים מזדקנים ונעשים תלותיים, בבית יש ילדים אשר זקוקים לנו כהורים, הלחץ בעבודה שוחק והילדים שהתחתנו כבר ילדו נכדים... אי אי... לוחץ מכל הכיוונים, אז כיצד מתמודדים??
 
קבוצת דור הביניים, המכונה גם דור הסנדוויץ' מאופיינת בהתמודדות עם לחצים רב כיווניים. חלק מהילדים עזבו את הבית וזקוקים לעזרה עם הנכדים או אף עזרה כלכלית, הילדים שעדיין מתגוררים בבית, דורשים את שלהם, הבית עצמו דורש ניהול ומצד אחר ההורים מזדקנים ודורשים גם הם תשומת לב גדולה מבעבר. נוסיף לזה את הלחצים בעבודה, את צורכי בני הזוג והרי לכם סנדביץ' מלא וגדוש.
 
 
להתמודדות היומיומית מתלווה חווית התנפצות האשליה שהורינו אינם "כל יכולים", הם אינם מתפקדים כבעבר ובמקום שיטפלו בנו, הם זקוקים לנו כילדים. נוצר היפוך תפקידים. מצבם של הורינו משקף לנו מדי יום לקראת מה אנו עצמנו מתקדמים, ולא די בכך, אלא שנוספים לנו בהתאם תפקידים נוספים ושעות הפנאי שלנו הולכות ומתמעטות... אנו רוצים לרצות את כולם וחשים שאנו נקרעים לגזרים.
 
נכון, קשה למצוא פתרון מיידי לכל הלחץ הזה, אך ההבנה שאנו נמצאים בתוך תהליך התפתחותי שאינו נעצר לעולם מאפשרת לנו ללמוד את השינויים, להכיל את הקושי, וליישם שינויים רגשיים והתנהגותיים. חשוב לעשות זאת, ובמידת הצורך להיעזר באיש מקצוע, עלינו לזכור כי ילדינו עדיין צריכים אותנו חזקים. אז כיצד עושים זאת?
 

אני זה אני ואתה זה אתה

חשוב מאוד להגדיר את גבולות העצמי, מול הורינו, ילדינו ובני זוגנו, אם לא כן, נחווה את מצוקתו של האחר הקרוב אלינו מתוך הזדהות יתר, ולא נוכל לתפקד באופן יעיל בתוך הסיטואציה. לעתים הדבר מצריך עזרה מקצועית, אל תהססו להיעזר, למען כל בני הבית.
 

דור הסנדויץ' - הדור השלישי

דאגו לעצמכם

ההיענות היומיומית לצורכי האחרים עשויה להשכיח מכם את עצמכם. זו הסיבה שאתם חשים מותשים כל כך. פנו זמן איכות לתחביב ולמנוחה, אם אתם לא תעשו זאת מי יעשה זאת עבורכם? זכרו החיים קצרים, וכל יום הוא מתנה, נסו להימנע מרגשות אשם ומיסורי מצפון, ככל שתהיו מאושרים ואיתנים, כך יהיה לכם מלאי של כוחות לתת לאחרים.
 

וותרו על הפנטזיה

לרבים מאיתנו קיימת בראש הפנטזיה שצריך להיות מושלמים. זה אומר שעלינו כהורים להיות הורים כל יכולים, ילדים מושלמים להורינו וסבים וסבתות הזמינים תמיד לנכדינו. ככל שתרפו את הצורך להוכיח שאתם כל יכולים, ותאפשרו לעצמכם להיות בני אדם עם צרכים, רצונות ומוגבלויות, כך הסביבה שלכם תתארגן באופן מבין ותומך, ולכם יהיה יותר נוח עם מי שאתם, ובעיקר עם מי שאתם לא.
 

נסו ליהנות מהדברים הקטנים

אל תשכחו שיש לכם גם ילדים בבית, חלקם מתבגרים, תנו לעצמכם להתחבר לשמחה ולקלילות שלהם, קחו מעט מההתלהבות והיוזמה של גיל הנעורים, ככלות הכל, גם אתם הייתם פעם כאלה...
 
ובמידת הצורך והיכולת רכשו שירותים בתשלום (בישול, נקיון וכד'), הדבר יאפשר לכם להיות יותר פנויים בראש, בתודעה וברגש, ולבני הבית להרוויח מכם את המקסימום.
 
כתבה : דנה בוקשפן מערכת הדור השלישי

 

 


 


הוסף תגובה


שתף / מועדפים
הדפס כתבה שלח לחבר הוסף תגובה המלצה אישית


עוד באתר
מתמודדים עם משברים


לכתבה המלאה


תגובות
1.
הגדרה
מה הבעיה(07/03/2011)


 << 1 >>  
כל הזכויות שמורות לאתר הדור השלישי