הגיל השלישי
  הדור השלישי >> עין טייסים - מסלול אתגרי

הגעת לגיל שמותר ...להנות מהחיים! הצטרף אלינו

 

 עין טייסים - מסלול אתגרי

נכתב על ידי מני נחמן - טיולים ואגדות
 

טיול לעין טייסים

אגדות ומעיינות בהרי ירושלים - עין טייסים (נ.צ. 209192/631150)


עין הטייסים הוא מעיין מסוג שכבה, הפורץ מניקבה לבריכה יפה. שם המקום בערבית הוא עין אל-ג'וז, שפירושו מעיין האגוז, על שם אגוז המלך הגדול הצומח לידו, או עין אל-ג'ודידה - המעיין החדש. שמו העברי ניתן לו בזכות העובדה שהוא נובע על מדרון הר הטייסים.

מוקד הנביעה נמצא בתוך מערה קטנה, ממש מעל בריכת המים, המים מחלחלים בתוך שכבות הגיר והסלע. ניקבה שאורכה כשישה מטרים נחצבה כדי להגדיל את שפיעת המעיין. הניקבה מסתיימת בפתח קשתי הבנוי מאבנים מהוקצעות. מי שקטן במימדיו יכול לעבור בניקבה בהליכה שפופה. מימי המעיין ניקו בזמנו את הטרסות החקלאיות המצויות במורד. במקום יש שרידי חווה חקלאית וטרסות חקלאיות שעליהן עדיין גדלים עצי שקד, לימון ואגוז מלך.

הר הטייסים נמצא בין רמת רזיאל לקיבוץ צובה. המסלול מתחיל מהשלט שנמצא בחלקו המזרחי של אתר ההנצחה בהר הטייסים, רצוי להקפיץ מכונית לנקודת הסיום במפגש השבילים הירוק והשחור. מדרום לכניסה לקיבוץ צובה לפנות ימינה לדרך העפר המסומנת בירוק, ולאחר נסיעה של כ-3 ק"מ לערך (במפגש עם הסימון השחור) להשאיר את הרכב סמוך למעיין.

ואם כבר מדברים על טייסים וכיוון שכל ילד חולם לעוף ולהיות טייס אז נשאל מי היה הטייס הראשון בעולם ?

במיתולוגיה היונית מסופר על הארכיטקט הגאון דיידלוס ובנו איקרוס. מלך האי כריתים מינוס, הזמין את דיידלוס לבנות עבורו מבוך מסובך על מנת לשכן בו את המינוטאורוס – מפלצת שחציה שור וראשה אדם. לאחר השלמת הבנייה חשש המלך שהארכיטקט יגלה את תוכנית המבוך לאויביו ועל כן כלא את דיידלוס ובנו איקרוס במבוך שבנו עבורו.
דידלוס ואיקרוס החליטו לנסות לברוח אבל פחדו מהמינוטאורוס אשר חסם את דרכם החוצה מהמבוך. הדרך היחידה החוצה הייתה בדרך האויר. על כן אספו נוצות של ציפורים, אותם הדביקו בשעווה בצורת כנפיים לריתמה על כתיפהם. לפני שהתחילו לעוף הזהיר דיידלוס את בנו שלא יעוף גבוה מידי מחשש שהשמש תמס את השעווה. איקרוס הצעיר והפזיז לא שמע לאביו ועף גבוה . ואכן השעוה נמסה, הנוצות נשרו בזו אחר זו ואיקרוס נפל ונהרג. דידלוס האבל על בנו חיפש את גופתו וקבר אותה באי אשר מאז נקרא על שמו - איקרייה.

הצעה למסלול רגלי קל:

נתחיל בחניון העליון בהר הטייסים (נ.צ. 208648/631232) ונרד בשביל המסומן שחור עד לעין טייסים. שימו לב שהירידה בזוית חדה יחסית וחובה לנעול נעלי הליכה. ממולנו תצפית על הר איתן ושרידי כפר ערבי בשם חירבת אל-לוז. במבצע "מרבד הקסמים" בנתה הסוכנות לעולים התימניים כאן מעברת פחונים בשם לוזים. העולים ישנו על "מיזרוני סוכנות" אותם הכינו מבד ברזנט הממולא בשיחי סירה קוצנית קפיצית המצויים בשפע סביבנו. בסוף הירידה נגיע למעיין שם ניתן לרחוץ לאכול ולנוח ושם יחכה לנו הרכב ששלחנו קודם מהחניון העליון. לבעלי הכושר ביננו ניתן לטפס חזרה בדרך שבאנו. 
 

 

 


הוסף תגובה

כל הזכויות שמורות לאתר הדור השלישי