הגיל השלישי
  הדור השלישי >> עין למון - מעיין הכפר

הגעת לגיל שמותר ...להנות מהחיים! הצטרף אלינו

 

 אגדות ומעיינות בהרי ירושלים - עין למון (נ.צ 210144/633376)

 כתב מני נחמן - טיולים ואגדות


ממול הכפר אבו גוש על הכביש הראשי לירושלים נמצא עין ראפה, כפר קטן שחולפים על פניו ביעף. מדור לדור תושביו מספרים את האגדה על שני הכדים:
לאשת ראש הכפר הזקנה היו שני כדים גדולים, אותם היתה נושאת בקצות מקל התלוי על צווארה. כל יום הייתה הולכת לעין למון אשר ליד הכפר, לנוח בצל התאנה הגדולה ולהביא מים לביתה. הכד הימני היה סדוק במקצת והכד השמאלי היה שלם. כשהזקנה היתה חוזרת הביתה מהמעין עם הכדים המלאים, הכד הימני היה מטפטף לאורך השביל וכך היה בכל יום במשך שנים.

הכד השמאלי היה גאה בעצמו שכן תמיד היה מצליח להכיל את כל המיים בתוכו ולהשקות את כל תושבי הבית. לעומתו הכד הימני הסדוק התבייש בחוסר שלמותו בכך שאיבד כמחצית מתכולתו כל יום. יום אחד בצל התאנה ליד המעיין, אחרי שנים של תחושת כישלון, פנה הכד הסדוק אל הזקנה ואמר לה :
-"אני מתבייש בעצמי! בגלל הסדק שבי המים נוזלים כל הדרך מהמעיין לביתך!"
האישה הזקנה חייכה ואמרה:-"האם הבחנת שבצד ימין של השביל יש ערוגת פרחים ובצד שמאל אין? זה בגלל שתמיד ידעתי על הפגם שלך, לכן זרעתי זרעים בצד הדרך שלך. ובכל יום שבו חזרנו מהמעיין לבית – השקת אותם. בזכותך יכולתי לקטוף את הפרחים היפים הללו ולקשט את השולחן"
הוסיפה הזקנה בחיוך: " לכולנו חסרונות שונים אבל בכל חסרון יש יתרון"

ואם תרצו גם אתם להנות מצל התאנה או לרחוץ במי עין למון סעו על כביש מס 1 ובמחלף אבו גוש פנו לעין רפה, חצו את כפר לצידו השני, או טיילו ברגל מקיבוץ צובה בשביל המסומן לנחל כיסלון.

עין למון ממלא במים זכים בריכה גדולה שנבנתה עוד בתקופה הרומית לאגירת המים להשקיית השטחים של חקלאי הכפר הערבי עין-רפה הסמוך. הבריכה מלאה מים כל השנה ובימים חמים באים לטבול בה תושבי האזור וטיילים.

המעיין הינו מסוג ניקבה, כלומר תושבי קדם מצאו מערה קטנה עם זרזיף מים, על מנת להגדיל את ספיקת המים הרחיבו את הנקב למנהרה המחוברת בתעלת-מים לבריכה. לימונים דווקא אין פה וכנראה השם הינו שיבוש של עין למור ע"ש חורבת אל-אומור אשר ממול המעיין.


הצעה למסלול ג'יפים קליל ולרכבי ליסינג:
מצומת לטרון סעו לכיוון בית שמש. מול מושב אשתאול יש פניה שמאלה לדרך עפר (נ.צ. 201384/631916) המסומנת בשילוט ליער הקדושים ולמערת בני ברית ניתן להתחיל בארוחה טעימה וסיור בחנות הטבע וביקב של מסעדת תבלין לצד השביל. משם נמשיך בדרך עפר טובה לאורך נחל כיסלון המטפסת במתינות לכיוון ירושלים. נעצור באנדרטה המרשימה ובמערת ההתייחדות לזכר קורבנות השואה (נ.צ. 203130/631481) . נמשיך בנסיעה בנחל כיסלון לאורך היער והמצוקים המרשימים עד עין למון. משם נצא דרך הכפר עין רפה לצומת אבו-גוש (חומוס !)


 עוד הצעות לטיולים מופלאים:

עין לבן - בריכות ובוסתנים

עין קובי - מעיין ואגדה

 


הוסף תגובה

כל הזכויות שמורות לאתר הדור השלישי