הגיל השלישי
  הדור השלישי >> עין קובי מעיין ואגדה

הגעת לגיל שמותר ...להנות מהחיים! הצטרף אלינו

 

עין קובי מעיין ואגדה

כתב מני נחמן - טיולים ואגדות

 

 

 

 

בגיא מקסים בו בוסתן פירות עתיק שוכן לו מעיין מן האגדות ושמו עין קובי. במקור המעיין היה נסתר מעין אדם ורק טיפטוף בין נקיקי הסלע גילה לאדם את קיומו שם. בא האדם וחפר ניקבה אל לב ההר לשחרר את הזרימה, הרחיב את הניקבה לאולם תת קרקעי ולאולם פירצה בראשו לתת לאור השמש לחדור ובחוץ בנה האדם בריכה לאגור את מי המעיין לפני זרימתם אל נחל קובי הנשפך לנחל שורק. 

 

בשל יופיו של הבוסתן והבריכות, זו שבחוץ וזו שמתחת לאדמה, נוהגים צעירים וצעירות חילוניים מהאזור לטבול ולנפוש בו בימים חמים, וגם משמש המקום כמקווה טהרה לדתיים החרדים מהאזור כולו מה שמזכיר לי את הסיפור הבא:
כל יום ראשון בבוקר נוסע אוטובוס מצור הדסה לירושלים, עוצר בעין קובי ובתחנות אחרות והוא מלא באוסף צבעוני של ישראלים, תלמידי ישיבה חרדים, עקרות בית עמוסות סלים, ערביי הסביבה עטורי כאפיות, סטודנטים צעירים הממהרים לאוניברסיטה ועוד.
בתחנה האחרונה לפני ירושלים עלתה צעירה במיני אדום ובמחשוף נדיב והתיישבה במקום היחיד שהיה פנוי, ליד אברך חרדי השקוע בספרו. הבחור לא איבד את עשתונותיו, הוציא מתיקו תפוח והגיש אותו לבחורה. היא הודתה לו ושאלה מופתעת "מדוע אתה נותן לי תפוח?" השיב האברך: "מכיוון שעד שחווה אימנו לא אכלה את התפוח פרי הדעת, היא לא ידעה שהיא עירומה!" (" ותיקח מפריו ותאכל, ותיתן גם לאישה עימה ויאכל. ותיפקחנה עיני שניהם ויידעו כי עירומים הם. ויתפרו עלה תאנה." בראשית ג')

חלף שבוע והגיע שוב יום ראשון בבוקר. באותו אוטובוס ובאותה תחנה עלתה אותה צעירה. הפעם היא הייתה לבושה בצניעות סבירה. חיפשה הצעירה בעיניה בכל האוטובוס עד שמצאה את אותו אברך והתיישבה דווקא לידו. לאחר כמה רגעים של שתיקה הוציאה מתיקה תפוח והגישה לו. שאל הבחור הנדהם: "מדוע את נותנת לי תפוח?" ענתה הצעירה: "כי עד שאדם הראשון לא אכל מהתפוח פרי הדעת, הוא לא ידע שהוא צריך לעבוד כדי להתקיים." ("לאדם אלוהים אמר: כי שמעת לקול אשתך ותאכל מן העץ.... בזיעת אפיך תאכל לחם." בראשית ג')

עין קובי נמצא בפארק בגין ליד הישובים צור הדסה ומבוא ביתר. האזור היה מיושב מתקופת אבותינו בתנ"ך ועד היום ושימש לחקלאות. הפארק גדול ומקסים, מלא בבוסתנים נטושים, טרסות עתיקות, שבילים חבויים, פינות חמד ושווה טיול ברכב, ברגל ובאופני שטח.

עין קובי הוא מעיין הנובע מתחת לפני הקרקע בעומק של כ-4 מטרים בסלע. כדי להגביר את זרימת המים חצבו כבר בימי קדם לאורך השכבה נושאת המים ופרצו נקבה באורך 12 מטרים אל בריכה תת-קרקעית בעלת קמרון בסגנון רומי המלאה מים כל ימי השנה. ניתן לרדת אל המעיין במדרגות. בתקרה פתח דרכו חודר אור שמש בשעות היום. מהבריכה התת-קרקעית יוצאת ניקבה באורך של כ-17 מטרים המובילה את המים לבריכת חיצונית פתוחה. צרי מתניים יכולים לזחול בנקבה החוצה ליד בריכת האגירה. מהבריכה החיצונית המים זורמים בתעלות אל חלקות השדה המעובדות. סמוך לבריכה עומד מבנה טורקי עתיק ששימש למגורים ובו גומחת תפילה הפונה לכוון מכה.

הצעה למסלול רומנטי: החנו את הרכב ליד המעיין, הצטיידו מראש בסלסלת פיקניק ובה גבינות פירות ויין אדום, רדו בזוג במורד נחל קובי. בהתאם לעונה קיטפו לכם מפירות הבוסתן הנטוש, מיצאו לכם פינה ניסתרת רק שלכם, פיתחו מחצלת או שמיכה או סתם על הדשא, התרווחו על הגב והניחו יד או ראש על בן זוגכם. הביטו בעננים הלבנים מעל, הקשיבו לציפורים סביבכם, לאיוושת הרוח בין העצים, לפיכפוך הנחל. הקשיבו לנשימות בן/בת זוגכם, צללו את תוך עיניו/עיניה ו..... וכאן אפסיק לפני שימחקו לי את המאמר.... J

איך להגיע? שלושה שערי כניסה לפארק:
שער בר גיורא - נמצא כקילומטר ממזרח לכניסה ליישוב (על כביש 386 ליד סימן ק"מ 15) ליד תחנת כיבוי אש.
שער מבוא בית"ר - נמצא כ- 700 מטרים ממזרח לכניסה ליישוב מבוא בית"ר (כביש 375, ליד סימן ק"מ 8)
שער מפגש הנחלים - במקום מפגש נחל רפאים עם נחל שורק (על כביש 386, ליד סימן ק"מ 7). הדרך מיועדת לרכבי 4X4 ולאופנים בלבד.

מפת מסלול באדיבות
קק"ל:  http://www.kkl.org.il/kkl/hebrew/nosim_ikaryim/letayelkkl/hamlaza/nosafot/center/beginmap.jpg      

 


הוסף תגובה


שתף / מועדפים
הדפס כתבה שלח לחבר הוסף תגובה המלצה אישית


עוד באתר
עין לבן בריכות


לכתבה המלאה

עין איילון בפארק קנדה


לכתבה המלאה << >>  
כל הזכויות שמורות לאתר הדור השלישי