הגיל השלישי
  הדור השלישי >> זוגיות בגיל מבוגר

הגעת לגיל שמותר ...להנות מהחיים! הצטרף אלינו

 

על יחסים וזוגיות בגיל השלישי והדרכים לשיפורם


מהם מרכיבי הזוגיות? כיצד משנים את מטרותיה כשהשגרה משתנה? האם לנצח נשאר יחד?

אחד המישורים המרכזיים בכל גיל הוא הזוגיות. גם מעל גיל 60 לכולנו הזכות ליהנות מחוויה של קרבה, חברות ואינטימיות. זוגיות טובה ומתגמלת תורמת לרווחת החיים, אולם על כל אחד מאיתנו להשקיע ביחסים כדי לשמור עליה ולהתאימה לשגרת החיים שהשתנו.


להלן כמה מרכיבים חשובים לזוגיות מוצלחת:

חברות אמיתית - אחד המרכיבים החשובים ביותר לזוגיות טובה היא הידיעה שאנו נמצאים ביחסים קרובים עם החבר/חברה הכי טובים שלנו. תחושת החברות מאפשרת לחלוק את חיינו עם בן הזוג, לטוב ולרע. כמו כן, היכולת לקבל ולהעניק עידוד ותמיכה נפשית, מהווים גם הם אינדיקציה למרכיב זה. חבר הוא גם מי שאנו אוהבים לבלות בחברתו, הוא מאפשר לנו לדבר על דברים בפתיחות מבלי שנחוש פחד. בתקופת משבר, חברות אמיתית תהווה משענת ותאפשר לנו צמיחה אישית.

אמון – זוגיות חזקה מושתת על יחסי אמון הדדיים, המתקיימים במס' מישורים:
אני רוצה בטובתך - מישור אחד קשור לתחושה שעל כל צד מבני הזוג להאמין שטובת האחר חשובה לו, כתוצאה מכך, עלינו להאמין כי מחשבותיו ועצותיו של בן זוגנו יהיה ממקום של רצון להטיב עמנו.

אמון ביחסים - עלינו להאמין שהקשר שלנו חזק ויציב. תחושה זו אין כמותה להפגת מתחים וחששות, כדי לחוש כך עלינו קודם כל לדעת לספק לבן זוגנו את התחושה שאפשר לסמוך עלינו.

אמון במחויבות – זוגיות כרוכה במחויבות, כדי שנוכל להאמין שבן זוגנו מחוייב לנו, עלינו לספק לו את התחושה הזו בעצמנו. חשוב שנקפיד לספק לו תחושה של ערך וביטחון, כך הוא ידע שאנו מחויבים לו, ונוכל לחוש את מחויבותו בתמורה.

שינוי חוזה – בכל קשר קיים "חוזה סמוי" מתחת לפני השטח המושתת על תאום צפיות, רצונות, הסכמה על המטרות והיעדים של החיים המשותפים, נתינה וקבלה. מהלך החיים המשתנה עשוי להביא לפתיחה מחודשת של חוזה הזוגיות. אין לחשוש מכך. מותר ואף רצוי לערוך שינויים באופן גלוי, אם בחלוקת המטלות בבית (בישול, קניות, ניקיון, סדר), ואם בחלוקת הזמן המשותף וכד'.

מטרות ויעדים- משמעות ההתבגרות אינה בהכרח קיפאון על השמרים. להיפך, עם הגיל מגיעה תובנה ומודעות עצמית. החיבור לעצמנו מאפשר לנו להבין יותר טוב עם מה עלינו להתמודד. בזוגיות רצוי לעשות זאת יחדיו ולהיות קשובים לצרכי האחר. כשהמטרות משתנות, רצוי לשתף את בן/בת הזוג בכל שאלה שצצה כגון: האם נשאר בבית שלנו או נעבור לדיור מוגן? מה נעניק לילדנו ונכדינו? כיצד למלא ולהעשיר את זמננו הפנוי? מה ביחד? ומה לחוד?

חופש – לא לשכוח שכל זוג מורכב משני יחידים, כדאי ומומלץ להקפיד לתת זה לזה גם את החופש. הזמן אמנם התפנה אך אין זה אומר שבכל רגע פנאי חייבים להיות יחד, כדאי לתת את החופש זה לזה ללא טינה וללא כעס.

קירבה ואינטימיות – ככל שנקפיד על שמירת העקרונות שנמנו עד כה, יחוזק ערך הקרבה והאינטימיות שהכרחי כל כך לזוגיות ולתחושה שאנו מחוזקים אל מול הקשיים שבחוץ.

זוהי זכות לאהוב ולהיות נאהבים בכל גיל, מי שזכה לכך, כדאי שידע להעריך זאת ולתחזק את הזוגיות.
כי טובים השניים מן האחד.


 


הוסף תגובה


שתף / מועדפים
הדפס כתבה שלח לחבר הוסף תגובה המלצה אישית


עוד באתר
סבתאות בעידן המודרני


לכתבה המלאה

יפות גם בגיל מבוגר


לכתבה המלאה

חג האהבה 2010


לכתבה המלאה
תגובות
1.
אחלה טיפים
JUST4US(20/12/2012)


 << 1 >>  
כל הזכויות שמורות לאתר הדור השלישי