הגיל השלישי
  הדור השלישי >> קואנזים Q10

הגעת לגיל שמותר ...להנות מהחיים! הצטרף אלינו

 

כל מה שרציתם לדעת על קואנזים Q10

כל מה שצריך לדעת על קואנזים Q10: מהו החומר וכיצד הוא מיוצר? על אלו תפקודים בגופנו הוא משפיע? ובאיזה שלב בחיים שלנו כדאי לצרוך אותו ממקורות חיצוניים?

מאת: סיגל טפר, דיאטנית קלינית, יועצת לתוספי תזונה, RD, M.Sc


קואנזים Q10 נמצא בכל תא מן החי ובכל תא צמחי. פעילותו קשורה בהפקת אנרגיה והוא מיוצר בכמויות גדולות במיוחד בלב, בכבד, בכליות ובלבלב. למעשה, מדובר בזרז (קטליזטור) של פעולות מטבוליות ובשל העובדה כי הוא פועל יחד עם אנזימים אחרים, הוא נחשב כקואנזים.

ברפואה משתמשים בקואנזים Q10 לטיפול במחלות לב כליליות, לאחר התקפי לב, לטיפול במחלת פרקינסון, ביתר לחץ דם ובסוכרת. בנוסף, הוא משמש כאנטי-אוקסידנט.

ככל שהאדם מתבגר, ואף כתוצאה ממחלות לב, רמת קואנזים Q10 יורדת. ירידה זמנית של קואנזים Q10 חלה גם לאחר מאמץ מרוכז, דיאטה לא מאוזנת, טיפול ציטוטוקסי וכן עקב חסר בוויטמינים מקבוצה B, הגורמים לירידה בייצור החומר בכבד.

שש נקודות חשובות לבריאות שלך אודות קואנזים Q10 ומתי כדאי לקבל אותו ממקור חיצוני:

גיל 20 – תאמינו או לא, אבל כבר בגיל 20 הגוף שלנו מסוגל לייצר פחות ופחות קיו 10. על מנת לשמור על פעילות תקינה של האברים שזקוקים לו במיוחד, חשוב להמשיך ולקבל קיו 10 ממקור חיצוני.

עייפות כרונית וחוסר אנרגיה – בעידן המודרני הגוף שלנו נדרש לתפקד תחת לחץ רב ועומסים גבוהים, מה שמצריך מאיתנו רמות גבוהות של אנרגיה, שלא תמיד יש לנו. קואנזים Q10 ידוע בתור "בית החרושת לאנרגיה" של כל תא ותא בגופנו, תוספת קואנזים Q10 תשפר את תהליכי ייצור האנרגיה בגוף ותעזור בהתמודדות עם "עייפות החומר".

פעילות גופנית – כל גיל מתאים לפעילות גופנית, ורצוי לבצע אותה באופן שוטף וקבוע. הפעילות למעשה מייצרת דרישה מוגברת לקואנזים Q10, ולמעשה משפרת את הכושר הגופני ומפחיתה את תחושת התשישות לאחר המאמץ הגופני.

מחלת לב וכלי דם – קואנזים Q10 ותפקודי הלב הולכים לב בלב. כך עולה מיותר ויותר מחקרים שבדקו את הנושא, Q10 הוא לא רק "ספק האנרגיה" של הגוף, אלא משמש גם כאנטיאוקסידנט המנטרל רדיקלים חופשיים, שהם חומרים מזיקים העלולים לקדם את הרובד הטרשתי בכלי הדם. מחסור בקואנזים Q10 יכול להשפיע על שריר הלב, השריר הפעיל ביותר בגופנו. כמו כן, נמצא כי הוא יעיל כתמיכה במצבים הבאים: לאחר התקף לב, יתר לחץ דם, הפרעות בקצב הלב ועוד.

כולסטרול גבוה - חלק גדול מהחולים, הסובלים מכולסטרול גבוה, משתמשים בתרופות ממשפחת הסטטינים (כגון: Lovastatin ,Artovastatin, Simvastatin וכו') להורדת רמות הכולסטרול. תרופות אלו מורידות גם את רמות הקואנזים Q10 המיוצרות בגופנו, דבר שיכול לפגוע בפעילות התקינה של הלב. לכן, מומלץ למשתמשי הסטטינים לקבל במקביל גם תוספת של קואנזים Q10.

מחלת חניכיים – רקמת החניכיים מתחדשת כל הזמן וזקוקה לרמות אנרגיה גבוהות במיוחד של קואנזים Q10. מחקרים הראו כי מחסור ב- Q10 קשור להתפתחות התהליך הדלקתי במחלות חניכיים. תוספתQ10 עשויה להועיל לחידוש רקמת חניכיים בריאה, למי שסובל ממחלת חניכיים ולאחר ניתוח חניכיים.

באדיבות אלטמן רוקחות טבעית, משווקת סופר קיו 10 
 


הוסף תגובה

כל הזכויות שמורות לאתר הדור השלישי