הגיל השלישי
  הדור השלישי >> המשפחה כארגון עם טקסים

הגעת לגיל שמותר ...להנות מהחיים! הצטרף אלינו

 

שבט אחים גם יחד
על המשפחה כארגון עם נורמות וטקסים

 

תא משפחתי מתפקד בדומה לארגון המאופיין בכללים ותפקידים, חזון וערכים, אקלים תרבותי, עבודת צוות, האצלת סמכויות, הגדרות תפקיד, נהלי עבודה וכד'.
כיצד ממנפים עקרונות אלה לטובת שדרוג התא המשפחתי וגיבושו?

ארגון משפחתי, כמו ארגון עסקי, דורש התארגנות מראש, התווית אסטרטגיה, הבניית טקטיקה ובדיקה תקופתית, הכוללת התאמה בין הרעיונות והאידיאות לבין המציאות הקיימת בפועל. בנושא זה מומלץ להתנהל על פי תכנית ידועה מראש ולא להשאיר את הטיפול הארגוני למצבי משבר.

אחד הנושאים החשובים בהתנהלות ארגון בכלל וארגון משפחתי בפרט, הוא ייסודם וקיומם של טקסים ופעילויות משפחתיות מובנות. אלה יכולים לבוא בכל מיני צורות ומעשים, החל מהטקסים הטריוויאליים כגון: חגיגת ימי הולדת, ליווי וציון אירועים בבי"ס ובעבודה, מסיבות שינוי סטאטוס כגון חתונות, בר/בת מצוות וכל הכרוך בכך וכד'. בנוסף, בכל משפחה באשר היא ניתן ליצור את הטקסים הייחודיים רק לה, למשל ארוחות ערב שישי, פינוקים של שבת בבוקר ואף טקסים קטנים כגון נשיקת פרידה כשיוצאים מהבית, או נשיקת קבלה כשנכנסים הביתה, מתנה אישית וסמלית בחגים משמעותיים ועוד.
הבניית הטקסים והקפדה על קיומם עשויה להתקיים ולעבור מדור לדור, כמו כן ניתן לשפר ולהוסיף טקסים ככל שהמשפחה מתרחבת, ובכך להתאימם למרחבי הפעילות המשותפים בין בני הדורות השונים.
לדוגמא:
פעילות טקסית בה סבא וסבתא יכולים לקחת חלק בשיתוף עם הילדים והנכדים, היא כתיבת יומן משפחתי, המפרט את שלבי הקמתה, תיאור בנית זוגיות בני הדורות השונים, דרך יצירת דור ההמשך תוך מתן ביטוי ושיתוף כל אחד מבני המשפחה. תארו לעצמכם איזה נכס מעניין יהיה לעיין ביומן משפחתי שהוא בן 4-5 דורות, מעבר לכך שהוא בעל ערך סנטימנטלי רב.
ניתן לשלב באירועים משפחתיים, שיר, הופעה או כל מעשה אומנותי (בהתאמה לכישורי המשתתפים) עבור בן/בת משפחה החוגגים אירוע. כמובן שהטקס האומנותי יכול לכלול כל אחד מבני המשפחה בנפרד, או בקבוצות. עצם ההתארגנות, ההכנה, ההתרגשות לקראת יום חשיפת מעשה האומנות והצפייה בצוותא, מספקים כוח מגבש עוצמתי ובעל ערך רב, המשמשים כחוויות הנצברות והמעצבות את הקשר המשפחתי הייחודי ומחזקות את תחושות השייכות והזהות של כל אחד מחבריה.
אין גבול ליצירתיות בייסודם וקיומם של טקסים, אולם רצוי לשים את הדגש דווקא על שמירת קיומם לאורך זמן והטמעתם כחלק אינטגראלי בתרבות המשפחתית.
יש לכם טקס מעניין? אנו במערכת הדור השלישי נשמח לשמוע על הדרכים היצירתיות שאתם הקוראים מצאתם לארגונם ויישומם של טקסים במשפחתכם, כולל תמונות מאירועים.נכתב ע"י גיליה משולם – יועצת ארגונית, מומחית לבניית והטמעת נהלים בארגון. gilyam@netvision.net.il

 

 


הוסף תגובה

כל הזכויות שמורות לאתר הדור השלישי