הגיל השלישי
  הדור השלישי >> דור ההמשך

הגעת לגיל שמותר ...להנות מהחיים! הצטרף אלינו

 
גולש המוטרד מ"דור ההמשך" ושואל לאן?

דור המשך – למי? ולמה?
הנוער וה"הגנה"

כתב אמנון ענבר  יו"ר ארגון חברי ה"הגנה" בת"א וגוש דן

סמל ההגנה
הצהרת בלפור וכיבוש הארץ על יד הבריטים הפיחו תקוות חדשות לגבי חידוש הישוב היהודי בארץ-ישראל. אולם חיש מהר התברר כי הערבים תושבי הארץ יעשו הכול למנוע זאת.

לאחר "מאורעות תל-חי" (מרץ 1920) התכנסה ב- 13.06.1920, בחצר כנרת, ועידת "אחדות העבודה" וקבלה מאגודת "השומר" את האחריות לארגון הגנת הישוב – "ארגון ה"הגנה". האחריות הועברה להסתדרות העובדים שקמה באותה שנה. ב- 1930 לאור לקחי מאורעות תרפ"ט (1929) הועמדה ה"הגנה"" תחת מרות המוסדות הלאומיים של הישוב, בייצוג שווה להסתדרות וההתיישבות העובדת ולאיכרים והחוגים האזרחיים בערים.

משנה לשנה הרחיבה ה"הגנה"" את תחומי פעילותה ושיכללה את ארגונה. הוקם שירות קשר,שירות רפואי, שירות ידיעות (ש"י), מפעלים לייצור נשק ותחילת שירות אווירי ויחידות ימיה.

את הידע המקצועי רכשו חבריה בעזרת עולים ששרתו בצבאות זרים, חוברות לימוד שהשיגו ומתנדבים זרים ואחר כך מחברים ששרתו בצבא הבריטי. ה"הגנה" התאימה עצמה לצרכים המשתנים במרחב. בתחילה הייתה התפיסה של הגנה בתוך הישובים. לאור לקחי "המרד הערבי" שונתה השיטה ליציאה מהגדר ותקיפת הפורעים בבסיסיהם. חלוץ השיטה היה יצחק שדה וזו שוכללה על ידי צ'רלס ווינגייט, קצין בריטי שבזכות פועלו כונה "הידיד".

בתחילת מלחמת העולם השנייה הוקמו חיל שדה (חי"ש), חיל משמר (חי"ם), גדודי נוער (גדנ"ע) ופלוגות המחץ (פלמ"ח). עוד בתקופת "המרד הערבי" הוקמו יחידות נוטרים בפיקוד בריטי ומפקדי משנה חברי הגנה" להגנה על מתקנים חשובים.

בהמשך צמחה מהם "משטרת הישובים העבריים" שבין היתר שימשה כיסוי לאימון חברי "הגנה" בנשק לגאלי של הנוטרים
בנוסף לבניית כוח מגן ולוחם הוטל על ה"הגנה" לתמוך בהתיישבות – "חומה ומגדל", ובהעפלה - העלאת יהודים, על אף גזירות "הספר הלבן", בים וביבשה והצלת שארית הפליטה.

בתקופת המלחמה שיתפה ה"הגנה" פעולה עם הצבא הבריטי נגד כוחות "הציר" על ידי פעולות קומנדו והצנחת מתנדבים למדינות תחת השלטון הנאצי לסייע להברחת טייסי בנות הברית שהופלו מעל אירופה הכבושה. צנחנים אלה נועדו גם לסייע להצלת יהודים מידי הנאצים ועוזריהם.

לאחר המלחמה פעלה ה"הגנה" במאבק נגד השלטון הבריטי ומלחמתו בהעפלה ובבניית כוח המגן העברי.

החברות ב"הגנה" הייתה על בסיס התנדבותי. כל מצטרף הושבע על ספר תנ"ך ואקדח לשמור אמונים לארגון ה"הגנה" ולעמוד לרשותו ללא תנאים וללא סייג ואף להקריב חייו למלחמה על העם והמולדת.

ארגון ה"הגנה" חינך את חבריו לנאמנות לעם ולארץ, לעוז רוח, יושר-אופי, הוקרת חיי אדם ולתרבות יהודית ואנושית. להגנה על היישוב, על הגשמת הציונות ועל הזכויות המדיניות של העם היהודי בארץ-ישראל.

החברים היו מרוב שכבות הציבור. הופיעו לאימונים ללא תמורה ואף את ציודם האישי (להוציא נשק) מימנו בעצמם. כשנקראו לשירות או לפעילות לא קבלו שכר ולעתים הסתכנו באיבוד מקום עבודה. גדודי הנוער (נוער עובד ונוער לומד) היו הפרוזדור דרכו עברו החניכים הכשרה לחי"ש ולפלמ"ח.

המפקדים ב"הגנה" הולכים בראש וקשובים לפיקודיהם. יחסי רעות של אחד בעד כולם וכולם בעד אחד. גם אם היו חריגות מכך לעתים, הרי ככלל זו הייתה הרוח, כפי שהוכח בעת מבחן תחת אש או מול גורם עוין.

לאחר הכרזת האו"ם על חלוקת הארץ נקראו חברי ה"הגנה" להתייצב ולעצור את המתקפות של הערבים שהחלו מיד. חברי ה"הגנה" אורגנו ב- 12 חטיבות שהיוו את הבסיס לצה"ל.

זו הייתה ה"הגנה" ואלה היו ערכיה אותם אנו רוצים להנחיל לדורות הבאים.

"בלי הניסיון, התכנון, כושר הפעולה והפיקוד, הנאמנות ורוח הגבורה של ה"הגנה" לא היה הישוב עומד במבחן הדמים האיום שבא עליו בששת החודשים האלה ולא היינו מגיעים למדינת ישראל".

כך כתב דוד בן-גוריון בפקודת היום להקמת צה"ל.
29.11.1947 – 15.05.1948

 


הוסף תגובה


שתף / מועדפים
הדפס כתבה שלח לחבר הוסף תגובה המלצה אישית


תגובות
1.
דור ההמשך
דני ספיר(04/07/2010)


 << 1 >>  
כל הזכויות שמורות לאתר הדור השלישי